Az elmúlt évek folyamán a környezetvédelem kérdése fokozatosan előtérbe került. Az alábbi cikkünkben a levegőszennyezés-mérés egy kis szeletkéjét, az ülepedő por mérését szeretnénk egy kicsit közelebbről bemutatni. Az imisszió kialakulására számos tényező van hatással, amelyek állandóan változnak, ezért egy-egy adott területre jellemző imissziós értéket csak hosszabb mérési időszak (pl. egy év) után lehet meghatározni. Az imissziós ellenőrző-hálózatoknak két fő típusát különböztetjük meg. Az egyik a regisztrációs, vagyis a folyamatos on-line monitoros eljárást, a másik pedig a rendszeres szakaszos mintavételezésű eljárást alkalmazza. Az utóbbi módszerrel kialakított hálózat telepítése kevésbé költséges. A mérőpontok reprezentatív kijelölései a hálózaton belül a vizsgálat céljától függenek, pl. forgalmas útkereszteződés esetén, ha az emberi egészségügyi terhelésre vagyunk kíváncsiak, akkor a mintavételi helyek elhelyezkedése 1,5 m magasságban kell hogy legyen. Háttérszennyezettség megállapításnál a mintavétel a nagyobb településektől min. 100 km távolságban, földi és légi útvonaltól nem érintett ponton történik. Települések alapterhelésének mérésénél az Egészségügyi Világszervezet követelményei irányadóak.
A módszer elve
A légtérben lévő ülepedő, szilárd szennyezők mennyiségének meghatározása gravimetriás módszerrel: a gyűjtőedény adott felületére időegység alatt leülepedett por vízoldható és vízoldhatatlan frakciójának tömegmérésével.
A kimutathatóság határa
Az alkalmazott analitikai mérleg érzékenységétől függ, de legalább 1 mg portömeg legyen.
Eszközök
A vizsgálatnál alkalmazott eszközök:
A tartóállványt a kijelölt mintavételi helyen felállítjuk, és elhelyezzük benne a töltőfolyadékot tartalmazó gyűjtőedényt úgy, hogy annak felületi nyílása 1,2-1,5 m magasságban legyen a felszín felett. Ettől különleges célú vizsgálatok esetén eltérhetünk.
A laboratóriumi feldolgozás során külön-külön meghatározzuk a vízoldhatatlan és a vízben oldódó porfrakciót. A kettő összege adja az összes ülepedő por mennyiségét.
A vízoldhatatlan frakció tömegének meghatározása
A mintát 1 mm-es lyukátmérőjű szűrőn átöntve megszabadítjuk a durva szennyezőktől (pl. falevél, gally, madártoll stb.). A szűrőn fennmaradó szennyezést kevés szűrlettel, majd kevés desztillált vízzel utánöblítjük. A szűrletet egyliteres főzőpohárba gyűjtjük. A gyűjtőedény falára rakódott por üledéket gumicső rátéttel ellátott üvegbot segítségével gondosan fellazítjuk, majd kevés desztillált vízzel a szűrlethez mossuk. A következő művelet az analitikai szűrés, amelyet redősre hajtogatott analitikai szűrőpapíron végzünk. A szűrőt 2 órán át 105 °C-os szárítószekrényben szárítjuk, majd szilikagélt tartalmazó exszikkátorban lehűtve, analitikai mérlegen négy tizedesjegy pontossággal meghatározzuk a tömegét (S). Az így előkészített szűrőpapírt szűrőtölcsérbe helyezzük, és megszűrjük a szuszpenziót. (A mérlegszekrényben is tartsunk szárított szilikagélt!)
A vízoldható frakció tömegének meghatározása
A vízoldhatatlan frakció meghatározásakor félretett szűrletet mérőhengerben 500 cm3-re egészítjük ki desztillált vízzel. Ha a folyadék mennyisége több 500 cm3-nél, akkor a következő 100 cm3-s térfogatjelig töltjük. Az így kiegészített szűrletből 200 cm3-t előzetesen két órán át 105 °C-os szárítószekrényben tartott, és analitikai mérlegen négy tizedes pontossággal lemért bepárlótálba (T) öntünk, és vízfürdőn szárazra pároljuk (200 cm3 szűrletet 80 mm átmérőjű üvegtálba). A bepárlási maradékot két órán át 105 °C-os szárítószekrényben tartjuk, és exszikkátorban lehűtjük, majd négy tizedes pontossággal analitikai mérlegen meghatározzuk a tömegét (Tp). A két tömeg különbsége a porminta vízoldható részének tömege (Tp-T), 200 cm3 szűrletre vonatkoztatva. Ebből számítjuk a porminta teljes vízoldható részének tömegét.
Számítás
Az ülepedő por a mintavételi idő alatt a gyűjtőedény nyílásának megfelelő felületről gyűlik össze. A meghatározás során erre a felületre határozzuk meg az összegyűlt por tömegét. A gyűjtőedény felületének nagyságát új edények beszerzése után, illetve időszakosan ellenőrizni kell. A vízoldhatatlan és a vízoldható frakciók mennyiségét g/m2 (30 nap) értékben kell megadni. A végeredmény a vízoldható és vízoldhatatlan frakciók összege, az összes ülepedő por mennyisége. Értékét ugyancsak g/m2 (30 nap) értékben kell megadni. Megadhatjuk az eredményt g/m2 (30 nap) vagy t/km2 (év) mértékegységben is a következő átszámítással:
A vízben nem oldódó rész mennyiségének kiszámítása: